A tagállamok külügyminiszterei hétfőn, szintén rendkívüli tanácskozásukon kinyilvánították: az Európai Unió erőteljesen elítéli, hogy az orosz fegyveres erők agressziója nyilvánvalóan megsértette Ukrajna területi egységét és szuverenitását. Az Európai Unió a külügyi tanács zárónyilatkozatában arra szólította fel Oroszországot, hogy vonja vissza katonáit állandó állomáshelyeikre, és tegyen lépéseket a konfliktus enyhítésére. Ennek hiányában az EU dönteni fog arról, milyen következményei lehetnek az orosz agressziónak az EU és Oroszország viszonyára. A zárónyilatkozat például a vízumegyeztetésekről, valamint az új partnerségi megállapodásról szóló egyeztetések felfüggesztését említi, de egyéb "célzott intézkedéseket", szankciókat sem zár ki.
A tanácskozást követően a szövegezést ismerő diplomaták úgy nyilatkoztak, hogy bár ez nincs benne feketén-fehéren a zárónyilatkozatban, a külügyminiszterek szándéka az volt, hogy a rendkívüli uniós csúcsig adnak haladékot Vlagyimir Putyinnak a krízis enyhítésére. A német kancellár szóvivője ezzel kapcsolatban szerdán úgy nyilatkozott, hogy Németország nem lát javulást a krími helyzetben.
Egy nappal a rendkívüli csúcstalálkozó előtt hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság azt a pénzügyi csomagot, amellyel Brüsszel Ukrajna stabilizációjához kíván hozzájárulni. A bizottság által ismertetett csomag révén Kijev a következő években 11 milliárd euróhoz (15 milliárd dollár) juthat hozzá, ebből 3 milliárd közvetlen uniós forrásból származó kedvezményes kölcsön és támogatás, 8 milliárd pedig az Európai Beruházási Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által folyósítandó hitel. A bizottság rövid távon 610 millió eurót tud Kijev rendelkezésére bocsátani, ha az ukrán kormány megállapodik a Nemzetközi Valutaalappal.
A bizottság szerdai közlése szerint az állam- és kormányfők a brüsszeli testület által összeállított csomagról is tárgyalnak majd.